Ενημέρωση 4 Σεπτεμβρίου 2026: Η «Ανακαίνιση Κατοικίας» είναι νέο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ 2021–2027 για την ανακαίνιση και την ήπια ενεργειακή αναβάθμιση παλαιών κατοικιών. Η πρώτη φάση αφορά την έκδοση Βεβαίωσης Επιλεξιμότητας. Για τις κλειστές κατοικίες έχει ανακοινωθεί παράταση έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2026, ενώ η αντίστοιχη προθεσμία για τις ανοικτές κατοικίες έληξε στις 31 Ιουλίου 2026.

Σε αναζητήσεις και ανεπίσημες αναφορές η δράση εμφανίζεται συχνά ως «Ανακαινίζω 2026». Η επίσημη ονομασία της όμως είναι «Ανακαίνιση Κατοικίας» και δεν πρέπει να συγχέεται με το διαφορετικό πρόγραμμα «Ανακαινίζω – Νοικιάζω», το οποίο αφορά κενές κατοικίες που θα εκμισθωθούν και έχει διαφορετικά ποσά και προϋποθέσεις.

Η Βεβαίωση Επιλεξιμότητας δεν αποτελεί έγκριση χρηματοδότησης. Είναι απαραίτητη για τη δεύτερη φάση, κατά την οποία θα υποβληθεί η κανονική Αίτηση Χρηματοδότησης μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Η σειρά έκδοσης της βεβαίωσης δεν δημιουργεί προτεραιότητα για την ένταξη.

Η επιχορήγηση μπορεί να φτάσει έως 36.000€, με ανώτατο όριο 300€ ανά τετραγωνικό μέτρο κύριων χώρων. Το ποσοστό ενίσχυσης ξεκινά από 70% ή 80%, ανάλογα με την εισοδηματική κατηγορία, και μπορεί με τις προβλεπόμενες προσαυξήσεις να φτάσει έως 85% ή 95% αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα με μια ματιά

  • Επίσημη ονομασία: Πρόγραμμα Επιδότησης Ανακαίνισης Παλαιών Κατοικιών με Ήπιες Ενεργειακές Παρεμβάσεις, γνωστό ως «Ανακαίνιση Κατοικίας».
  • Κατοικίες: κλειστές κατοικίες που θα χρησιμοποιηθούν ως κύρια κατοικία ή θα μισθωθούν μακροχρόνια και ανοικτές κατοικίες που χρησιμοποιούνται ήδη ως κύρια κατοικία.
  • Ηλικία ακινήτου: οικοδομική άδεια έως 31 Δεκεμβρίου 1990 ή αντίστοιχο νομιμοποιητικό στοιχείο.
  • Επιφάνεια: έως 120 τ.μ. κύριων χώρων. Η εξαίρεση έως 150 τ.μ. αφορά τρίτεκνους και πολύτεκνους με σκοπό την ιδιοκατοίκηση, χωρίς να αυξάνεται το μέγιστο ποσό των 36.000€.
  • Ενεργειακή κατάσταση: κατηγορία Γ ή χαμηλότερη, η οποία τεκμηριώνεται με Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης.
  • Ποσοστό επιχορήγησης: 80% για την εισοδηματική Κατηγορία Ι και 70% για την Κατηγορία ΙΙ, πριν από τις προσαυξήσεις.
  • Μέγιστο ποσοστό: έως 95% για την Κατηγορία Ι και έως 85% για την Κατηγορία ΙΙ.
  • Ανώτατη επιχορήγηση: έως 300€/τ.μ. και συνολικά έως 36.000€.
  • Μελέτες, άδειες και έλεγχοι: προβλέπεται πρόσθετη κάλυψη έως 2.500€, σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της δράσης.
  • Διάρκεια υποχρεώσεων: τουλάχιστον πέντε χρόνια από την ολοκλήρωση του έργου.

Ανακαίνιση Κατοικίας ή Ανακαινίζω – Νοικιάζω;

ΠρόγραμμαΠοιο ακίνητο αφοράΕνίσχυσηΒασική δέσμευση
Ανακαίνιση Κατοικίας 2026Κλειστή ή ανοικτή κύρια κατοικία70%–95%, έως 36.000€Διατήρηση της δηλωμένης χρήσης για τουλάχιστον 5 έτη
Ανακαινίζω – ΝοικιάζωΚενή κατοικία που θα μισθωθεί μακροχρόνια60%, έως 8.100€Μακροχρόνια μίσθωση για τουλάχιστον 3 έτη

Σε ποιο στάδιο βρίσκεται σήμερα

Η διαδικασία έχει δύο διακριτά στάδια:

  1. Βεβαίωση Επιλεξιμότητας: η ηλεκτρονική εφαρμογή διασταυρώνει βασικά στοιχεία του αιτούντος και του ακινήτου. Δεν απαιτείται πληρωμή για την έκδοσή της.
  2. Αίτηση Χρηματοδότησης: θα υποβληθεί σε δεύτερη ηλεκτρονική πλατφόρμα και θα περιλαμβάνει το σύνολο των απαιτούμενων στοιχείων και δικαιολογητικών. Τότε θα κριθεί η τελική ένταξη.

Επομένως, κάποιος που διαθέτει μόνο Βεβαίωση Επιλεξιμότητας δεν πρέπει να θεωρεί ότι έχει εγκριθεί ούτε να δεσμεύει χρήματα με την παραδοχή ότι η επιχορήγηση είναι εξασφαλισμένη.

Με την επίσημη τροποποίηση που ανακοινώθηκε στις 28 Αυγούστου 2026 αποσύρθηκε για το Β΄ στάδιο ο περιορισμός χρηματοδότησης μόνο μίας κλειστής κατοικίας. Οι δικαιούχοι θα μπορούν να υποβάλουν Αίτηση Χρηματοδότησης για περισσότερες από μία επιλέξιμες κλειστές κατοικίες.

Για τις ανοικτές κατοικίες έχει επίσης ανακοινωθεί ότι, κατά τη δεύτερη διακριτή φάση του Β΄ σταδίου, οι Αιτήσεις Χρηματοδότησης θα προτεραιοποιηθούν με βάση εισοδηματικά κριτήρια.

Ποιες κατοικίες μπορούν να συμμετάσχουν

Κλειστή κατοικία

Η κατοικία πρέπει να εμφανίζεται ως κενή στα φορολογικά στοιχεία της περιόδου αναφοράς και να πληροί τα ειδικά κριτήρια ηλεκτρικής κατανάλωσης. Με την τροποποίηση της 15ης Ιουλίου 2026, το ελάχιστο ποσοστό πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας για κλειστή κατοικία μειώθηκε από 50% σε τουλάχιστον 20%. Το όριο κατανάλωσης αυξήθηκε σε λιγότερες από 100 kWh συνολικά για τα έτη 2024 και 2025, με αναλογικό έλεγχο και για το διάστημα του 2026 έως την αίτηση έκδοσης της βεβαίωσης.

Γιατί ορισμένες κρατικές σελίδες γράφουν ακόμη 50%; Ορισμένες συνοπτικές ενημερωτικές σελίδες και παλαιότερες FAQ εξακολουθούν να εμφανίζουν τον αρχικό όρο. Για το συγκεκριμένο σημείο υπερισχύει η νεότερη επίσημη τροποποίηση της 15ης Ιουλίου 2026, η οποία αναφέρει ρητά το όριο του 20% και τις 100 kWh. Ελέγχετε πάντοτε την ημερομηνία της πηγής που διαβάζετε.

Κλειστή κατοικία που αποκτήθηκε μέσα στο 2026 δεν πληροί το σχετικό κριτήριο, επειδή πρέπει να έχει συμπεριληφθεί στη δήλωση του αιτούντος για το φορολογικό έτος 2025.

Μετά την ολοκλήρωση, η κλειστή κατοικία πρέπει είτε να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία του δικαιούχου είτε να εκμισθωθεί μακροχρόνια ως κύρια κατοικία.

Ανοικτή κατοικία

Αφορά κατοικία που χρησιμοποιείται ήδη ως κύρια κατοικία του αιτούντος και χρειάζεται ανακαίνιση ή ενεργειακή αναβάθμιση. Γίνονται δεκτά εμπράγματα δικαιώματα πλήρους κυριότητας, επικαρπίας ή ψιλής κυριότητας σύμφωνα με τους όρους της δράσης.

Και στις δύο περιπτώσεις, το ακίνητο πρέπει να υφίσταται νόμιμα, να έχει χρήση κατοικίας και να μην έχει χαρακτηριστεί κατεδαφιστέο.

Ποια ακίνητα αποκλείονται

  • Κατοικίες εγγεγραμμένες στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης.
  • Κατοικίες που έχουν υπαχθεί σε δράση εξοικονόμησης ενέργειας ή ανακαίνισης μετά την 1η Ιανουαρίου 2020.
  • Ακίνητα με άδεια κατασκευής μετά τις 31 Δεκεμβρίου 1990.
  • Κατοικίες που υπερβαίνουν το επιτρεπόμενο όριο κύριων χώρων.
  • Κατοικίες ενεργειακής κατηγορίας καλύτερης από Γ.
  • Ακίνητα που δεν μπορούν να τεκμηριώσουν τη νόμιμη χρήση τους ως κατοικία.

Εισοδηματικά όρια

Ο έλεγχος βασίζεται στο ετήσιο φορολογητέο, πραγματικό ή τεκμαρτό, εισόδημα του φορολογικού έτους 2025. Για έγγαμους ή μέρη συμφώνου συμβίωσης λαμβάνεται υπόψη το οικογενειακό εισόδημα. Εάν το εισόδημα του 2025 υπερβαίνει το όριο, μπορεί να εξεταστεί ο μέσος όρος των φορολογικών ετών 2023, 2024 και 2025.

Οικογενειακή κατάστασηΚατηγορία ΙΚατηγορία ΙΙ
Άγαμος, μονοπρόσωπο νοικοκυριόέως 18.000€έως 25.000€
Έγγαμος / ΜΣΣ χωρίς ανήλικα τέκναέως 25.000€έως 35.000€
Έγγαμος / ΜΣΣ με 1 ανήλικο τέκνοέως 30.000€έως 40.000€
Έγγαμος / ΜΣΣ με 2 ανήλικα τέκναέως 35.000€έως 45.000€
Μονογονεϊκή οικογένεια με 1 ανήλικο τέκνοέως 28.000€έως 39.000€
Κάθε επιπλέον ανήλικο τέκνο+5.000€+5.000€

Πώς διαμορφώνεται το ποσοστό επιχορήγησης

Εισοδηματική κατηγορίαΒασικό ποσοστόΜέγιστο με προσαυξήσεις
Κατηγορία Ι80%95%
Κατηγορία ΙΙ70%85%

Προβλέπεται προσαύξηση πέντε ποσοστιαίων μονάδων για κάθε επιλέξιμο κριτήριο, όπως κατοικία σε ορεινή ή νησιωτική περιοχή, μονογονεϊκή οικογένεια, τρίτεκνη ή πολύτεκνη οικογένεια και περίπτωση αναπηρίας του αιτούντος ή μέλους της οικογένειας. Η προσαύξηση λόγω αναπηρίας αφορά κατοικίες που προορίζονται για ιδιοκατοίκηση.

Τι σημαίνουν στην πράξη τα 300€/τ.μ.

Το ποσό των 300€/τ.μ. είναι ανώτατο όριο της επιχορήγησης και όχι αυτόματα το συνολικό επιλέξιμο κόστος του έργου.

  • Για κατοικία 80 τ.μ., το ανώτατο όριο επιχορήγησης λόγω επιφάνειας είναι 24.000€.
  • Για κατοικία 100 τ.μ., το αντίστοιχο όριο είναι 30.000€.
  • Για κατοικία 120 τ.μ., το ανώτατο όριο φτάνει τις 36.000€.

Η πραγματική επιχορήγηση προκύπτει από το επιλέξιμο κόστος των παρεμβάσεων επί το ποσοστό που αντιστοιχεί στον δικαιούχο, με τα παραπάνω ανώτατα όρια. Το ποσό που θα πληρώσει τελικά ο ιδιοκτήτης εξαρτάται από την εγκεκριμένη δαπάνη, το ποσοστό ενίσχυσης, τις μη επιλέξιμες εργασίες και το πραγματικό τεχνικό αντικείμενο.

Παράδειγμα: διαμέρισμα 80 τ.μ. με επιλέξιμες εργασίες 35.000€

Ας υποθέσουμε ότι ο δικαιούχος ανήκει στην κατηγορία ενίσχυσης 80% και ότι έχουν εγκριθεί ως επιλέξιμες εργασίες συνολικού κόστους 35.000€. Το 80% των 35.000€ είναι 28.000€. Ωστόσο, το ανώτατο όριο λόγω επιφάνειας είναι:

80 τ.μ. × 300€/τ.μ. = 24.000€

Επομένως, η επιχορήγηση μπορεί να φτάσει έως 24.000€ και όχι 28.000€.

  • Επιλέξιμος προϋπολογισμός εργασιών: 35.000€
  • Θεωρητικό 80%: 28.000€
  • Ανώτατο όριο λόγω επιφάνειας: 24.000€
  • Επιχορήγηση: έως 24.000€
  • Ελάχιστη ίδια συμμετοχή: 11.000€

Τι σημαίνει πρακτικά: στο συγκεκριμένο παράδειγμα, επιλέξιμες εργασίες πάνω από 30.000€ δεν αυξάνουν την επιχορήγηση, επειδή το 80% των 30.000€ φτάνει ήδη το όριο των 24.000€. Τα 11.000€ περιγράφουν την ελάχιστη τελική συμμετοχή του ιδιοκτήτη στις εργασίες του παραδείγματος και όχι το ακριβές χρονοδιάγραμμα των πληρωμών ή της προκαταβολής. Τυχόν μη επιλέξιμες εργασίες, υπερβάσεις των εγκεκριμένων ορίων και άλλες μη καλυπτόμενες δαπάνες επιβαρύνουν επιπλέον τον ιδιοκτήτη. Το παράδειγμα δεν συνυπολογίζει την πρόσθετη κάλυψη που προβλέπεται για μελέτες, άδειες και ελέγχους.

Προκαταβολή και ίδια συμμετοχή

Μετά την υπαγωγή προβλέπεται προκαταβολή ίση με το 60% του εγκεκριμένου ποσού της επιχορήγησης σε ειδικό τραπεζικό λογαριασμό. Προηγουμένως, ο δικαιούχος πρέπει να έχει καταβάλει μέσω του τραπεζικού συστήματος το 40% της προβλεπόμενης ίδιας συμμετοχής του προς αναδόχους ή προμηθευτές και να υποβάλει τα σχετικά αποδεικτικά, όπως διευκρινίζεται στην επίσημη ενημέρωση του αρμόδιου υπουργείου.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η προκαταβολή καταβάλλεται με την έκδοση της Βεβαίωσης Επιλεξιμότητας. Προϋποθέτει την υποβολή και την έγκριση της Αίτησης Χρηματοδότησης στο δεύτερο στάδιο.

Ποιες εργασίες χρηματοδοτούνται

Η δράση συνδυάζει εργασίες ανακαίνισης με ήπιες ενεργειακές παρεμβάσεις. Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της δράσης, οι εργασίες ανακαίνισης αντιστοιχούν σε ποσοστό 60%–80% της συνολικής χρηματοδότησης και οι ήπιες ενεργειακές παρεμβάσεις σε ποσοστό 20%–40%.

Το τελικό σχέδιο μπορεί να περιλαμβάνει, ανάλογα με τις ανάγκες και τον επίσημο οδηγό, εργασίες σε κουζίνα και μπάνιο, ηλεκτρολογικές και υδραυλικές εγκαταστάσεις, δάπεδα, κουφώματα, επιφάνειες και άλλες παρεμβάσεις λειτουργικότητας, ασφάλειας και ενεργειακής απόδοσης.

Δεν πρέπει να θεωρείται επιλέξιμη μια εργασία μόνο επειδή είναι συνηθισμένη σε μια ανακαίνιση. Η επιλεξιμότητα, τα ανώτατα κόστη και τα απαιτούμενα παραστατικά πρέπει να διασταυρώνονται με τον οδηγό της δεύτερης φάσης πριν από ανάθεση ή πληρωμή.

Τι χρειάζεται πριν από την Αίτηση Χρηματοδότησης

  • Σωστά στοιχεία Ε1, Ε2 και Ε9, ΑΤΑΚ και αριθμός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος.
  • Εκκαθαρισμένη φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα του 2025.
  • Επικαιροποιημένα στοιχεία στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας.
  • Βεβαίωση Επιλεξιμότητας για το συγκεκριμένο ακίνητο.
  • Αρχικό σχέδιο παρεμβάσεων και ρεαλιστική κοστολόγηση.
  • Έλεγχος νομιμότητας, πραγματικής επιφάνειας και υφιστάμενης κατάστασης του ακινήτου.

Για την έκδοση της Βεβαίωσης Επιλεξιμότητας δεν ζητείται Α΄ ΠΕΑ και, συνεπώς, η Βεβαίωση δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως πιστοποίηση της ενεργειακής κατηγορίας του ακινήτου. Σύμφωνα με τις επίσημες Συχνές Ερωτήσεις της δράσης, η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου ή Διηρημένης Ιδιοκτησίας και το Α΄ Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης προσκομίζονται μετά την ένταξη. Το Α΄ ΠΕΑ είναι το έγγραφο με το οποίο τεκμηριώνεται η απαιτούμενη ενεργειακή κατηγορία Γ ή χαμηλότερη. Το κόστος των δύο δικαιολογητικών καλύπτεται από τη δράση, ενώ πρόστιμα ή έξοδα τακτοποίησης αυθαιρεσιών δεν καλύπτονται.

Οι υποχρεώσεις μετά την ολοκλήρωση

Για τουλάχιστον πέντε χρόνια από την ολοκλήρωση του έργου, ο δικαιούχος πρέπει να διατηρεί τη χρήση της κατοικίας σύμφωνα με τον σκοπό ένταξης. Αν πρόκειται για μίσθωση, προβλέπεται χρήση ως κύρια κατοικία, σταθερό μίσθωμα για τα πρώτα τρία χρόνια και απαγόρευση βραχυχρόνιας μίσθωσης, υπεκμίσθωσης ή παραχώρησης χρήσης. Σε περίπτωση μεταβίβασης της κατοικίας προβλέπεται επιστροφή της επιχορήγησης.

Πριν ζητήσετε προσφορά ανακαίνισης

Η Βεβαίωση Επιλεξιμότητας είναι μόνο το πρώτο διοικητικό φίλτρο. Για να προκύψει αξιόπιστος προϋπολογισμός χρειάζονται στοιχεία που δεν εμφανίζονται στις φορολογικές διασταυρώσεις: πραγματική κατάσταση ηλεκτρολογικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων, υγρασίες και διαρροές, νομιμότητα διαρρυθμίσεων, κατάσταση κουφωμάτων και δαπέδων, ανάγκες κουζίνας και μπάνιου και έκταση των απαιτούμενων αποξηλώσεων.

Η σωστή σειρά είναι:

  1. έλεγχος του σταδίου της αίτησης και των βασικών κριτηρίων,
  2. συγκέντρωση βεβαίωσης, κάτοψης, φωτογραφιών και διαθέσιμων τεχνικών στοιχείων,
  3. πρώτη τεχνική προαξιολόγηση,
  4. αυτοψία και καταγραφή των πραγματικών εργασιών,
  5. αναλυτική προσφορά με σαφή διάκριση επιλέξιμων, μη επιλέξιμων και πιθανών πρόσθετων εργασιών.

Πώς μπορεί να βοηθήσει η Renovator

Η Renovator μπορεί να οργανώσει την τεχνική αξιολόγηση, την κοστολόγηση και την εκτέλεση μιας ανακαίνισης κατοικίας στην Αθήνα, με έλεγχο της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου και σαφή περιγραφή του αντικειμένου των εργασιών.

Αν έχετε εκδώσει Βεβαίωση Επιλεξιμότητας ή θέλετε να προετοιμάσετε τον φάκελο του ακινήτου, δείτε ποια στοιχεία θα χρειαστούμε στο ερωτηματολόγιο τεχνικής προαξιολόγησης. Η συγκεκριμένη φόρμα είναι ακόμη προεπισκόπηση και δεν αποστέλλει δεδομένα. Για πραγματική επικοινωνία σχετικά με το έργο σας, χρησιμοποιήστε τη φόρμα επικοινωνίας της Renovator. Για σύγκριση με άλλες ενεργές ή αναμενόμενες δράσεις, δείτε τη σελίδα Προγράμματα επιδότησης ανακαίνισης.

Αν το ακίνητο είναι κενό και προορίζεται αποκλειστικά για μακροχρόνια μίσθωση, εξετάστε επίσης τον ξεχωριστό οδηγό για το Ανακαινίζω – Νοικιάζω 2026. Πρόκειται για διαφορετικό πρόγραμμα, με επιδότηση 60% και ανώτατο ποσό 8.100€.

Συχνές ερωτήσεις

Είναι ανοικτή η αίτηση για την επιδότηση;

Η ενεργή διαδικασία αφορά τη Βεβαίωση Επιλεξιμότητας. Για τις κλειστές κατοικίες έχει ανακοινωθεί προθεσμία έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2026. Η τελική Αίτηση Χρηματοδότησης αποτελεί δεύτερο, ξεχωριστό στάδιο.

Η Βεβαίωση Επιλεξιμότητας σημαίνει ότι εγκρίθηκε η χρηματοδότηση;

Όχι. Πιστοποιεί ότι ο αιτών και το ακίνητο περνούν τους βασικούς αυτοματοποιημένους ελέγχους. Η τελική έγκριση ακολουθεί μετά την υποβολή της Αίτησης Χρηματοδότησης και των δικαιολογητικών.

Πόση επιδότηση αντιστοιχεί σε κατοικία 80 τ.μ.;

Το ανώτατο όριο λόγω επιφάνειας είναι 24.000€, αλλά η πραγματική επιχορήγηση εξαρτάται από το εγκεκριμένο επιλέξιμο κόστος και το ποσοστό 70%–95% που αντιστοιχεί στον δικαιούχο.

Χρειάζονται τώρα ΗΤΚ και ΠΕΑ;

Όχι για την έκδοση της Βεβαίωσης Επιλεξιμότητας. Η Βεβαίωση εκδίδεται με ηλεκτρονικές διασταυρώσεις βασικών στοιχείων και δεν πιστοποιεί την ενεργειακή κατηγορία. Σύμφωνα με τις επίσημες FAQ, η ΗΤΚ και το Α΄ ΠΕΑ προσκομίζονται μετά την ένταξη· μέσω του Α΄ ΠΕΑ τεκμηριώνεται ότι η κατοικία ανήκει στην απαιτούμενη ενεργειακή κατηγορία Γ ή χαμηλότερη.

Το άρθρο αποτελεί ενημερωτική και τεχνική παρουσίαση και όχι απόφαση υπαγωγής, νομική, φορολογική ή οικονομική συμβουλή. Οι όροι και οι προθεσμίες μπορούν να τροποποιηθούν. Πριν από ανάθεση, αγορά ή πληρωμή πρέπει να ελέγχονται η επίσημη πρόσκληση και η κατάσταση της αίτησης.

Επίσημες πηγές: Πύλη Στεγαστικής Πολιτικής, ΕΣΠΑ – Ανακαίνιση Κατοικίας, Συχνές Ερωτήσεις, ενημέρωση 17/08/2026, τροποποίηση κριτηρίων 15/07/2026, ανακοίνωση παράτασης 28/08/2026, επίσημη ενημέρωση για χρηματοδότηση και προκαταβολή και εφαρμογή Βεβαίωσης Επιλεξιμότητας.